"Domácí prostředí" v nemocnici

středa 22. červenec 2009 10:26

Nikoli zbytečně zmiňují zahraniční zákony o nemocnicích právo pacienta na "domácí prostředí" při hospitalizaci.

Kdo už byl někdy hospitalizován, asi ví, jak člověka dokáže "rozhodit" samotná změna prostředí. Člověk náhle nemá svou stravu, své vlastní prostředí, nemůže realizovat své běžné zvyklosti, chybí mu např. káva uvařená podle chuti apod. A přestože člověk potřebuje být v nemocnici stabilizovaný, např. před operací, najednou se mu prudce změní tlak, poklesne či stoupne apod., a to někdy jen proto, že pacientovi chybí třeba to správné silné kafe.

V českých předpisech dosud chybí zakotvení práva pacienta na pokud možno "domácí prostředí" při hospitalizaci, nicméně některé nemocnice u nás už něco takového zkoušejí, např. se pacienta poptají, kdy je zvyklý snídat, zda rád spí přes den apod., a pokud je to možné, personál upraví podmínky tak, aby pacient nemusel nic moc měnit ve svých zvyklostech.

Zlepšení pro naše pacienty tohoto typu ale jsou ještě v plenkách, stále se najde někdo mezi personálem, kdo by raději pacientovi "vládl" tvrdou rukou. A i když je personál připraven dobře a chová se k pacientům slušně, i pak si někteří zaměstnanci ještě neuvědomují vše: např. místo aby se pacientovi s nižším tlakem nabídla káva (za poplatek), přinese se lék, a ten je podle mne horší variantou, než když tlak upraví káva přirozenější cestou. Pokud pacient bere pět šest či i více léčiv, není dobré přidávat další - tlak se sice srovná, ale zase z toho bolí žaludek aj. Chce to tedy trochu více všímavosti, vcítivosti a více zdůraznit některá práva nemocných. 

Vladimíra Bošková

Vladimíra Bošková

Vladimíra Bošková

Hlavně bych se chtěla zaměřit na porovnávání českých a západních předpisů pro oblast zdravotní péče.

Už deset let zkouším hájit zájmy českých pacientů ve sdružení založeném na jejich ochranu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora