Máme nadbytek lékařů

úterý 14. prosinec 2010 18:36

Doufám, že se ČSSD nesníží k populismu ve prospěch lékařů a v neprospěch veřejnosti - máme v rámci EU nadprůměrný počet lékařů i lůžek.

V EU je průměrný počet lékařů kolem 3,5 lékaře na tisíc obyvatel, takže v ČR máme minimálně dva tisíce až tři tisíce lékařů navíc. Otázka je, v kterých odbornostech a na jakých místech.

Která nemocniční oddělení či celé nemocnice by bylo možno rychle uzavřít, koncentrovat pacienty např. v Jihlavě a ubrat lůžka v Pelhřimově či v H. Brodě apod., v tom by měl mít jasno ministr zdravotnictví spolu s Asociací krajů Socdem by se neměla snížit k lékař. populismu, neměla by bránit změnám, které by prospěly pojištěncům a pacientům: úsporám z uzavření nadbytečných lůžek a z redukce nadbyteč. personálu. Více využívané zbylé kapacity totiž budou ekonomicky více efektivní, ale také lze takto lépe zajistit kvalitní péči - nemocnice, která má více pacientů, provádí více výkonů, zajišťuje zároveň i vyšší erudici personálu.

Nicméně má ČSSD pravdu, když chce rychle vyjasnit, co se jak v praxi vyřeší. My nemáme dostatečné právní nástroje na adekvátní reakci krajů na situaci, na hledání shody mezi MZ a kraji, takže v praxi opět zvítězí stranická svévole či lékař. lobbismus (kdo se s kým dohodne), zájmy veřejnosti jsou nejisté.

Vladimíra Bošková

Vladimíra Bošková

Vladimíra Bošková

Hlavně bych se chtěla zaměřit na porovnávání českých a západních předpisů pro oblast zdravotní péče.

Už deset let zkouším hájit zájmy českých pacientů ve sdružení založeném na jejich ochranu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora