Škoda lidovců a zelených

středa 23. červen 2010 12:17

Je škoda, že lidovci i zelení patrně neuměli lépe komunikovat s veřejností, nabídnout jí více, mj. ve zdravotnictví totiž tyto strany sehrály dobrou roli v minulosti.

Čeští voliči jsou zčásti asi příliš hloupí, vsadili na "neznámé" nové subjekty. Pokud se neztotožnili s ODS, měli raději volit známější subjekty. Lidovci a strana Zelených v minulosti dělali velmi dobrou oponenturu nemravným záměrům ODS: zejména překazili šílený nápad zprivatizovat zdravotní pojišťovny a velké nemocnice.

Dnes sice VV zamýšlejí opět alespoň částečnou oponenturu vůči ODS, pokud jde o zdravotnictví, ovšem počtem hlasů by VV musela přijít v parlamentu na pomoc socdem - aby se prosadila jedna zdravotní pojišťovna s pobočkami v regionech.

Ovšem pokud jde o tzv. zaměstnanecké pojišťovny, není možné je s jejich majetkem získaným z veřej. peněz (vč. opakovaného oddlužování ze státního rozpočtu) převést do formy soukromých společností.  To by bylo velmi nefér vůči společnosti, která do nich za 20 let příliš mnoho investovala.

Jsem zvědavá, zda si VV uvědomí rozdíly mezi soukromým a veřejným právem a také existenci evropského práva: není možné zákonem stanovit, že jen několik soukr. pojišťoven (do nichž by byly transformovány zaměstnanec. pojišťovny) bude provozovat pojištění na nadstandard ve zdravotnictví. Podle evropského práva musejí mít všechny soukr. společnosti rovný přístup k provozování soukr. pojištění. Navíc není možné včlenit do soukr. pojišťovnictví pár pojišťoven dotovaných v nedávné minulosti z veřej. peněz - opět by to založilo nerovnost na trhu se soukr. pojištěním.

Znalosti práva v oblasti ekonomiky ovšem chybí takřka ve všech našich politic. stranách, takže ze stávajícího všeobecného marasmu těžko vybředneme, ať se VV tváří jak chce "pokrokově".

Vladimíra Bošková

Vladimíra Bošková

Vladimíra Bošková

Hlavně bych se chtěla zaměřit na porovnávání českých a západních předpisů pro oblast zdravotní péče.

Už deset let zkouším hájit zájmy českých pacientů ve sdružení založeném na jejich ochranu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora