Podezřelá Krajská zdravotní

čtvrtek 17. září 2009 09:45

Byl to šílený nápad politiků Ústeckého kraje založit svou vlastní akciovku - Krajskou zdravotní, jako novou "správkyni" několika severočeských nemocnic.

Je jasné, že provoz či správa (dohled) severočeských nemocnic prostřednictvím holdingu Krajská zdravotní je nyní dražší, než kdyby kraj jako takový bez ziskové formy sám spravoval či kontroloval nemocnice.

Průběžně se objevují negativní informace o dalším počínání tohoto holdingu, resp. zalobovaných jedinců na této společnosti. Nyní se ukázalo, že i evropský úřad pro potírání podvodů (www.ihned.cz - zpráva z 16. září) zahájil předběžné šetření pro podezření na zneužití peněz od EU tímto holdingem. Zjistilo se totiž, že peníze na nákup zdravotnic. přístrojů do nemocnic holdingu jsou utráceny nadbytečně - nemocnice dostávají přes zainteresované firmy přístroje výrazně dráž, než kdyby si je koupily samy.

Před časem se i nezávislí právníci pozastavili nad tím, že holding se pojistil nepřiměřeně vysokou pojistkou (patrně dopředu očekává vysoké škody) - a politici k tomu převážně mlčí...

Tyto negativní jevy a podezření vycházejí najevo díky lékařům z některých nemocnic, jimž se kroky Krajské zdravotní a plýtvání s penězi určenými na zdravotní péči nelíbí.

Vedle šetření evropského úřadu OLAF začalo probíhat i šetření české policie.

Mj. je jasné, že není možné připustit libovolné chování krajů, pokud jde o správu a kontrolu nemocnic - pokud by se zveřejnily podrobnější údaje o nákladech na správu nemocnic v regionech v přepočtu na jedno lůžko apod., pak by vyšlo najevo, že nesmyslné akciovky jsou zbytečně celkově dražší. 

 

Vladimíra Bošková

Vladimíra Bošková

Vladimíra Bošková

Hlavně bych se chtěla zaměřit na porovnávání českých a západních předpisů pro oblast zdravotní péče.

Už deset let zkouším hájit zájmy českých pacientů ve sdružení založeném na jejich ochranu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora